Kız mı erkek mi?

Ben uykuyu çok severim, bıraksan 15 saat mışıl mışıl uyurum-dum. Bu aralar oğlanın dişten mi, kucağa alıştığından mı bilmediğimiz bir sebepten dolayı saat başı uyanması sonucu, dün sonunda kendimi bir film setinde gibi hissettim. Oğlanı son çare olarak park yatağına yatırıp çaresizce bakarken, bana ne kadar benziyor bu çocuk dedim içimden. Sonra aklıma geldi: beni küçükken erkek çocuğu sanıyorlardı ve hep açıklamak zorunda kalıyordum. Ben kızım teyze, oğlan olan kardeşim..ufff.

 20150228_095119

Türk kadını, yaşı ne olursa olsun, anne olsun ya da olmasın bir bebek gördüğünde mutlaka yorum yapar, sever, anneyi sorgular, sorar ve cevapları beğenmediğinde anneye tiksinerek bakar ve kendi doğrularını anlatır. “O” bir çok çocuk görmüştür veya büyütmüştür ya da doğurmuştur. Türkiye AVM Teyzeleri Birliği diye bir şey var sanki.

Genelde karşılaştığımız sorular,

 

–          Ah canım pek tatlı, emiyo mu?

–          Ah benim güler yüzlüm, herhalde babaya benzemiş?

–          Ah benim canım, hiç mama vermiyorsun değil mi kızım?

–          Ayyyyy kız mı?

Son soruya kadar herşey tamam, savuşturuyorsun 5. aydan sonra. Ama son soru biraz daha tehlikeli.

Sanane kardeşim diyemiyorsun, malum edepsiz, suratsız, ayyy çocuğu da kendine benzemiş bunun cevaplarıyla saldırıya uğramamak adına iki kere düşünmen lazım. Bu emme-mama mevzusunu artık savuşturuyordum ama cinsiyet meselesi hiç mevzu olmamıştı bugüne kadar. Zira benim oğlan erken doğduğundan fazlasıyla tüylüydü, herkes tahmin önceliğini oğlana veriyordu.

 

Ses tonlamasına baktığımızda –oğlan mııı soru eki gelirken bir yutkunma, bir sormaz olaydım, Alllaaam inşalllah oğlandırımsı, bir soru eki içime kaçtımsı bakışlarına maruz kalıyorduk. Oğlan  cevabını duyunca, hah tamam maşallah yavruma ile bir zafer kazanmaca, bir rahatlama ifadesi geliyordu 🙂

 

Oğlan büyüdükçe tüyler döküldü ama yine de yağız bir delikanlı oldu çıktı kendileri, zira anası Adanalı, babası Maraşlı naapcan. Oğlumun bana benzemiş olmasının verdiği sevinci herkes biliyor sanıyorum. Deniz’in sitesine koyduğum fotoğraflar, evde sehpanın üzerine koyduğum eski fotoğraf albümümle eve düşürdüğümüz ilk misafire aynı muhabbeti yapıyor olma; misal: bakkk bakk kime benziyoo bi bakkk, Alllaasen objektif ol, kime benziyo bi de bana.… ne gıcık bir ev sahibiysem artık.

 

Sehpamızın üzerine koyduğum o albümün içinde sadece benim 6 aylık fotoğraflarım yok. 12 yaşıma kadar olan tüm evreleri görebiliyorsunuz. Bunları pek gösterme taraftarı değilim. Sonuçta her bebek tatlı, 6 aylık olan ben gibi. Yalnız geçenlerde, albümü sonuna kadar inceledim ve yıllardır bilinçaltıma attığım/ittiğim/gömemeyince tıkmaya çalıştığım bir kaç olay geldi aklıma.

 

Bu Türkiye AVM Teyzeleri Birliği o sıralar da AVM’sizlikten sadece Türkiye Soran-Sorgulayan Teyzeler Birliği. Benim yaş 9 ve dünyanın en güzel kızıyım kendimce. Kendine güven patlaması yaşıyorum ve 12 yaşıma kadar bana kız mı erkek mi diye soru soran gerizekalı teyzelere de illet oluyorum. Kızım ben be kızım gerizekalıııı!!!!

 

Şimdi ben o zamanlar biraz sokak çocuğuydum ve hep bitlenirdim. Annemin ömrü saçımdan bit ayıklamakla geçerdi. O benden bıktı ben saçımın amerikan traşı denen stilde Berber Kadir’de kesilmesinden bıktım. Ben de kuaföre gitmek istiyordum arkadaş!! Ben niye hep erkek berberine götürülüyordum!!! Zaten kesin beni bu yüzden erkek sanıyolardı. Berber Kadir beni yıllarca erkek sandı zaten. Aman da oğlum nasıl büyümüşsün sen dendiğinde, ben kızım demenin ağırlığını bilir misin? ANLAYAMAZSIN!!!

 

Bu arada annem nedense beni güneşte yandığımda gözlerimin yeşilleştiğiyle alakalı bir şey söylemişti, şu an kendisi reddediyor ama bunu biri bana söyledi!!!  O günden itibaren, göz rengim yeşil olmuştu. Buna inanmıştım. Hatta bunu balayında Fırat’a söyleme gafletinde bulundum, adam şarabı suratıma püskürttü, terbiyesiz. Nesi komik anlamadım zaten denizde gözlerim yeşeremez miydi? Bunun nesi komik idi??  Benim gözüm de mavi diye cevap verince inandırmak için akla karayı seçtim, aynayla denize bile girdim, evet sanıyorum yeterince yanmamıştım o sırada o yüzden yeşermemişti daha.

 

Gözlerimin yeşil olduğuna inandırıldığım tatil dönüşünü aşağıda bulunan resimde görebilirsiniz. Orada kendimi dünyanın en güzel kızı gibi sandığımı da hatırlıyorum. Koltuk altımda bulunan gazetelerle ne yaptığımı ise bilmiyorum.

20150222_191452-1(1)

Sonuca gelelim, orda burda gördüğünüz çocukların cinsiyeti hakkında bir fikriniz yoksa sormayın kardeşim, biraz zaman verin anlarsınız zaten!! Ayrıca sanane ister kız ister erkek napacan!!?

2 Comments

  1. Kızım sabah sabah çok güldüm. Çok güzel içten bir yazı

  2. Yine çok güldürdün alemsin yaaa… Nerden gelir aklına AVM anneleri falan…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.