Kosta Rika: San Jose ve Coronado

latin_america  Şili’nin başkenti  Santiago’dan bindim uçağa, Panama City üzerinden San Jose’ye yani Kosta Rika’nın başkenti’ne gidiyordum. 6 saatlik bir yolculuktu Santiago-Panama City. Uçak indikten sonra yapılan anons kafayı yedirtmişti bana. Panama City tam bir aktarma bölgesi olduğundan, hostes hanımkızımız öyle bir anons yaptı ki, panikledim. Bu uçaktan-newyork, sanfrancisco,losangeles-chicago…….aktarması yapacaklar şu numarada—venezuela, guetamala, zart zurt suraya gidecekler bu numaraya veyahuuut paris, madrid, frankfurt oydu buydu şuydu derkeeeen 5 dakikalık anons sonunda:  Allah’ım ben nereye gidecektim!!!ben nerdeyim, kimim!!!!!

 

 Panik yok, kadını dinlemeyin..zaten küçücük bir havaalanı en iyisi uçaktan çıkarken sorun, çünkü dinlemenin bir manası yok, anlayamayacaksınız:))

 

Kosta Rika’ya geçmeden Panama’ya inişimi ne kadar ilginç olduğunu anlatmalıyım. İnerken karayı göremedim, sadece denizi gördüm, hayırdır noluyor demeye kalmadı bir anda sanki Afrika’da çekilen filmleri andıran bir görüntü başladı. Palmiyeler ve daha ilginç ağaçlar altında kalmış küçük nehirler. Atlayasım geldi aşağı. Acaba iptal etsem uçağı da az bir Panama’yı mı görsem diye hırslandım ama yapamadım. Alabildiğine uzanan bir yeşillik. Havaalanına indim, aktarma bölümündeyiz o yüzden pasaport kontrol falan yoktu. Televizyonda Panama yerlilerini gösteriyorlardı. 2 saatlik bekleyiş sonrası San Jose uçağındaydım. Akşam olmuştu, Ahh Panama Şehri, o ışıklar nasıl da sarmış sarmalamıştı denizi. Panama Kanalı nerdeydi ki…Hiç bilemedim. Belki bir gün öğrenirim kim bilir.

panama arrival

 

55 dakikalık kısa bir uçuş sonrası yağmurlar eşliğinde karşıladı beni Kosta Rika. Tropikal havası, doğayla iç içe geçmiş dünyası daha pasaport kontrolde başladı. Her yerde ağaç, kuş resimleriyle doluydu pasaport kontrol bölümünün tepesine maketten bir dağcı adamı yerleştirmişler. Yeşillikler her yeri sarmış, sanki ormandasın. Biraz şaşırdım ama tebrik etmeden de geçemedim, bu kadar güzel reklam yapılır ancak! Aferin adamlara.

 

Yine her zaman olduğu gibi Türküm, Türk mü? Türkiye’ye vize vardır..var mıdır, bir saniye lütfen. Yan taraftaki polise sorulur, bir kargaşa çıkar. Bense sessiz sessiz, efenim,  Türkiye’ye vize yok ama dönüş biletimi soracaksınız sanıyorum buyrun o da  burada açıklamalarından sonra sorunsuzca ayrıldım. Unutmayın, vize olmasa bile, dönüş biletinizi soracaklar size! Sıkıntı çıkmasın yani ayarlayın biletlerinizi. Buna dikkat edin, çünkü Venezuela’dan Arjantin’e uçarken çıkış izni vermediler bana, orada Arjantin’den çıkışımı gösterecek biletimi almak zorunda kaldım. Havaalanında cıngar çıkarmak zorunda kalmamak için önleminizi önceden alınız. Ondan sonra vayyy ben naptım, ne ettim demeyin;)

 

Okulum San Jose’ de değil Coronado County’deydi. San Jose’ye yarım saat uzaklıkta. Kosta Rika diğer Latin ülkelerine kıyasla en güvenli Latin ülkesidir denebilir. Başınızı belaya sokabilmek için baya uğraşmanız gerekiyor aslında. Kosta Rika’da eğitim seviyesi oldukça yüksek. Hatta farkettiğim bir diğer ilginç nokta ise, herkesin İngilizce konuşuyor olması. Hakikaten zorluk çekmiyorsunuz. Çok fazla Amerikalı turist akını olduğundan bahşiş almaya da alışıklar. Havaalanında valizinize yardım etmek için koşar adım gelecek bir çok insan var, çok güzel İngilizce konuşuyorlar, param yok desenizde yardım edecekler, param yok diince dolar verirsin sıkıntı yok diyebilirler, dolarda yok derseniz problem olabilir:) Aman diyim yanınızda biraz para olsun;)

Gelir gelmez öğreneceğiniz ilk cümle şudur: PURA VIDA!!. Her tanıştığınız insan, taksici, satıcı, yanında kaldığınız ailenin her ferdi, selamlaşmak için, yolculuk etmek için, hayatın güzelliğini vurgulamak için, sizin canınız sıkkınsa iyi gelmesi için PURA VIDA diyip konuyu bağlıyorlar. Bunu çok sık duyacaksınız, şimdiden ezberleyin. Hayat her şeye rağmen güzel gibi ya da her şeye değer gibi bir şey.

Coronado, küçücük bir köy gibi aslında; bir tane kilisesi var önünde ufak bir meydan

coronado

Bir küçük kırtasiye, bir internet kafe, bir manav ve evime yakın bir pizzacı. Evimin hemen arka tarafında küçük bir köprü ve altından akan bir derecik, sessiz sakin.

DSC00279

Bayıldım. Bu kadar içten bu kadar hoş bir yer daha olamaz! Bahçeli bir evde kalıyordum, keyfim yerindeydi. Biliyorsunuz, Latin Amerika’da  kahveler hakikaten güzeller. Kahveleri numaralandırmışlardı ve 3 numaralı kahveyi 2 kez çektirdiğin zaman bizim Türk kahvesi oluyordu 😉 Gelsin fallar. İspanyolca- İngilizce fal bakılır 🙂 Hem de beleeeş 🙂 Ay valla için sıkılmış.. Nazar var çok göz değiyor sana az biraz oku diyemesem de, genel anlamda karşımdakini etkilemeyi başardım:)

Yağışlı dönem başlamıştı. Kosta Rika’da mevsimler, yağışlı ve kuru mevsim olarak değişiyor. Aralık- Nisan ayları arası kuru ve turizm için daha rahat bir dönem oluyormuş ama ben yağışın göbeğinde yani Eylül ayında gittim KostaRika’ya. Her gün hiç şaşmadan saat 13:00’da bardaktan boşalırcasına yağmur yağardı ve yarım saate biterdi. Sonra güneş. Artık alışmıştım. O yüzden saatli çıkıyordum yürüyeceğim yere. Kimse beni 13:00 te dışarda göremezdi.

Neyse başlayalım bakalım, San Jose biraz karmaşık bir şehir gibi göründü bana, evet yine gezip görülecek müzeler var ancak yine de daha farklı atraksiyonlara yönelmeniz gereken bir ülkedesiniz. San Jose’ye gitmektense, Jaco beach ya da Tortugero’ya gitmek daha cazip geliyor.

Tortugero’ya geçmeden önce birkaç önemli şeye değinmek istiyorum, San Jose’ye gidince Çocuk Müzesine uğrayın, eğlenceli bir müze ve en azından vakit geçirmek için kaçırılmayacak bir fırsat. Aynı zamanda da çok neşeli fotoğraflar çekilebiliyor.

DSC00267DSC00268

DSC00270DSC00271

Milli Tiyatro denen Teatro Nacional de Costa Rica’ yine eski ve Avrupai tarzda bir bina olarak turistik bir ziyaret noktası oluyor. Bir ufak ipucu,  1894’te açılan bu tiyatronun içinde bir cafe vardı, çok şık bir yerdir, sırt çantalarınızla girmeyin, garip kaçıyor. Bir güzel cafe cortado için. Yerime de içmeyi unutmayın lütfen. Teşekkürler.:)

220px-Costa_Rica-Teatro_Nacional

 

Museo Nacional de Kosta Rika’ya da uğrayın, burası da ilginizi çekebilir. San Jose’de yapılacak çok önemli şeyler yok. Bizim Kızılay’a çok çok benzeyen bir sokak dışında. San Jose, kalabalık ve karışık trafik bana bizim Kızılay-Ulus arası hatta İzmir Caddesi karışıklığını anımsattı. Rutubet fena bu arada. Ama rahatlayın, Kosta Rika bu bölgelerdeki en güvenli ülke. Ama biz Türküz, anlayacağınız, her şeye hazırlıklı ve cin gibi bir milletiz. Bu uyarıları genelde Avrupalı arkadaşlar için yaptıklarını düşünüyor ve çok fazla üstüme alınmıyorum zaten.

DSC00166

 

Taksicilere dikkat, fena çarpabiliyorlar. Bir de ben San Jose’den bir hayli uzak bir yerde oturduğumdan, biraz fazla para vermek mecburiyetinde kalıyordum. Evet, ucuz değiller. Kosta Rika, Orta Amerika’daki en pahalı ülke olabilir. DSC00272

Coronado’da yapacak fazla da bir şey olmayınca başladım turlara bakmaya, sonuçta yapacak çok şey var Kosta Rika’da sadece Coronado’da kalınamaz. Veeee  en çok ilgimi çeken Tortugero oldu, dünyada deniz kaplumbağalarının uğradığı en önemli sahillerden biriymiş.  Gökyüzünden 3 Elma  hooooop dedi ve ellerime düşüverdi. Biri Gönüllü olarak deniz kaplumbağalarını korumak için Tortugero’ya gitmeyi ne dersiniz yazan broşüre dönüştü;)

.neden olmasın dedik ve varan 1… gitmesek olmazdı. Ben ki doğayla iç içe, börtü böceklere bayılan(!) insanımdır, hadi bakalım..

valiz hazırlansın, gidiyoruz…

İyi yolculuklar…

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.