Ometepe Adası, Nikaragua

 

Çok şanslı olduğumu söyler dururum. Ama bahtsızlık hikayelerim de vardır. Gittiğim her ülkede garip şeyler olur durur. Tabii her şeyde bir hayır vardır deriz ya. Kendimi yıllardır yer dururum ben Ometepe’ye nasıl gidemedim diye!!! Gidemesem bile yazmak istedim, müsaadenizle.

250px-Ometepe

Granada’dan Ometepe Adasına devam edebilmek için feribottan biletimizi almak istemiştik. Heyecan doruktaydı. Ometepe, Nikaragua gölünde bulunan başka bir deyişle tatlı suda bulunan dünyadaki en büyük volkanik ada idi. İki tane yanardağın bulunduğu bu ada inanılmaz görsel bir şölen sunuyor. Concepcion ve Maderas yanardağları tüm görkemi ile selamlıyor ziyaretçilerini.

Ometepe’yi görmeden bu ülkeden gitmem diyordum ama Granada’da bize rehberlik yapan amcamız 1 Eylül’de Concepcion yanardağının kül püskürttüğünü söyledi. Onlar için sıradan benim için travmatik bir durum. O sırada durum yeni olduğundan otelden bir kaç kişinin de Ometepe’ye gitmekten vazgeçtiğini duyunca gitmemeye karar verdim.

Ah be Concepcion!!!Durdun durdun da beni mi buldun len! Az daha beklesene sakin sakin! Ben bir etrafı gezeyim, kahvemi içeyim. Hem daha beraber fotoğraf çektireceedik ya hayin Concepcion!! Ben bir daha buraya nasıl gelirim hiç düşünmüyorsun..bencilsin bencil! diyerek kavgamı da ettim ama gölün kıyısından onları izleyerek Kosta Rika’ya geri dönmek mecburiyetinde kaldım.

Ben 18 Eylül’de Nikaragua’dan döndüm ve 21 Eylül günü haberlerde Concepcion yanardağında 3 kez patlama yaşandığını ve kül yayıldığını söylüyorlardı. Bu küller ise 56 km. uzakta bulunan Granada’dan bile görünebiliyordu. Ne bileyim iyi mi oldu kötü mü oldu, kader işte. Volkan adasına gidecektim, volkan patladı arkadaş. Tam bir patlama denemez ama 2005 yılında 6.2 oranında bir deprem olduktan sonra hareketlendiği kesindi.

Ancak bu aktif volkan en son 2010 yılında patlamaya yeltendi ve adanın boşaltılmasının gerekli olabileceği söyleniyordu. Şimdi bir sıkıntı yok. Ancak bunlar sizi korkutmasın, gidip görülecek bir yer:)))) Ben ettim siz etmeyin:) Uyarılara kulak verin, o sırada bir durum yoksa gidilebilir. Volkan Concepcion uzun yıllar derin bir uykuda idi ancak 1880 yılında uyandı. 2005 yılı Ağustos ayında 6.2 ‘lik bir deprem ile hareketlendi. En son 2010 yılında kendini hatırlattı. Ara sıra sallıyor hafif, kendinize gelin, izliyorum dercesine:)

Ometepe, yerlilerin Nahuatl dilinde İki dağ anlamına geliyormuş. Ome=iki ve tepe ise dağ anlamındaymış. Ada, Unesco tarafından Biyosfer Rezervi kapsamı altına alındıktan sonra turistlerin ilgisini daha çok çekmeye başladığını  biliyoruz. Otel sayısının artışı bunu bize ispatlıyor zaten. Yakında bir havaalanı da geliyor. Belki bitmiştir bile, ondan sonra umarım fazla kalabalıklaşmaz ve bozulmaz. Gerçi Yanardağların kafası sıkça atıyor Ometepe’de:) Kaçan turist gelen turistten çok mu olur bilemem:)

ometepedr

Volkan Concepcion kızımız biraz sinirlice; sıkça kafası atıyor ve patlayıveriyor, dikkat etmek lazım. 1610 metre yüksekliğinde. Tırmanmak o kadar kolay değil, bu işi biliyorsanız gidin. Öyle lay lay lom bir tırmanış olmayacağını birkaç kişiye sorarsanız söyleyeceklerdir. Nikaragua’da ki en zor tımanışlardan biri deniyor. Bu yüzden sonu kötü biten tırmanışlara sıkça rastlanıyor. Volkanın eteklerinde muz ve platano ekim alanlarından geçeceksiniz. Yukarıya çıktıkça kayganlaşan yollar ve kayan taşlar ile yolculuk daha fazla dikkat gerektirecek. Tepede ise fazla duramayacaksınız, hem volkanın sıcağından hem de soğuk rüzgarın etkisini hissedeceksiniz.  Durmak için fazla zaman yok bir yandan da rüzgarın etkisiyle dönüş yoluna koyulmanın gerekli olduğunu anlayacaksınız zaten. Çıkış ve iniş 8-10 saat sürecek.

Diğeri ise asil Maderas. Maderas biraz daha ufak 1400m. Yüksekliğinde. 3.5 satlik bir tırmanışla tepeye ulaşabilirsiniz. Ancak bunu tek başınıza yapmıyorsunuz tabii. Ormanlarla çevrili olduğundan, yapısı itibari ile Volkan Mombacho’yu andırdığını öğrenmiştim. Dağın etekleri ise kahve tarlaları ile çevrili.  Bu iki volkanik dağımız adanın her yerinden görünüyor. Ancak burada bir anlam karmaşası olmasın. Adanın her yerinden volkanik dağları görüyorum demeyin! Adanın neresinde olursam olayım onlar beni izliyor diyebilirsiniz.

volcanometepe

Ometepe’de en az 2 gün kalmamızı önermişlerdi ancak biz beceremedik, umarım siz yapabilirsiniz.  Tekrar hatırlatalım özellikle Concepcion’a  tırmanmayı o kadar kolay bir iş sanmayın, iki dağda da bilinçsiz gezginlerimizin, rehbersiz ve tek başlarına çıktıkları yolculuklar birkaç ölüm ve kötü yaralanmalarla sonuçlanmış. Kaygan ve bilinmeyen bir yola çıkmadan yanınıza mutlaka iyi bir rehber alın.

Adada iki ana yerleşim merkezi bulunuyor, Moyogalpa ve Altagracia. Onların da etrafında ufak köyler var en güzeli Santa Domingo diye biliniyor, en güzel plajların olduğu yer olarak geçiyor, mutlaka gidin, atlamayın. Topraklar yanardağların püskürttüğü küller sayesinde inanılmaz verimli. Biliyorsunuz, bu aralar organik ürün peşindeyiz ve inanılmaz paralar akıtıyoruz hormonsuz yiyecek bulabilmek için. Eh hoşgeldiniz o zaman, çok ucuza organik cennetinde dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz arkadaşlar:)

Kolomb öncesi döneme ait olan kabartmalar ve heykeller görebilirsiniz. Bu adada sadece yanardağa tırmanacağız başka bir şey yok fikrine sakın kapılmayın. Hem kuş izleme turlarına katılabilir. Ata binerek, adayı keşfe çıkabilir, Kolomb öncesi döneme ait olan kabartmaları ve heykelleri görebilirsiniz. Adada birçok değişik maymun ve kuşu görebilme şansınız var. Balık yiyin, Nikaragua Rom’unu tadın. Göle girin, güzel plajlarda eğlenin. Göl dediysek, küçümseyin, bir hayli büyük:) Bisiklet turu yapın.

Ada da yaklaşık 59 tane otel var. Bunların hepsine otel diyemeyebiliriz. Hostel, pansiyon gibi ya da evden bozma yerler gibi de olabilir. Ancak güleryüzlü Nikaragualıların sizi çok iyi karşılayacağından eminim. Ometepe Adası 276 km2 lik bir alana sahip. 8 ayrı yerleşim bölgesine yayılmış bu oteller: Moyogalpa, Charco Verde, Altagracia, Santa Domingo, Santa Cruz, Balgüe, Merida, San Ramon. Santa Domingo’da çok iyi plajlar olduğu söyleniyor. Neyse zaten çok büyük bir ada değil, azıcık uğraşsanız çabucak bir tanesini beğenebilirsiniz.

Eh artık Nikaragua’dan ayrılma vakti gelmişti..

Nikaragua Gölü kenarından geçerken, Ometepe’ye bir bakış attım, Concepcion ve Maderas’ı selamladım.

Bir daha ki sefere görüşmek üzere diyerek sözleştik.

O kadar yakındı ki..

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.