Paco..Pacoo..Pacooooo!

images

Paco!

Sanırım çocukluğunda klasik gitar çalmış, çalmaya teşebbüs etmiş veya çalma hayali ile yanıp tutuşmuş herkesin idolü olan Paco de Lucia. Merak etmeyin, çalamamış olsak bile Flamenko sevmek yeterli bu hayranlık için:)

 

Klasik gitar dersleri alırken mutlaka flamenko’ya kayar kulaklarınız. Flamenko, eğer ki güzel çalıyorsa çalan, acemiliğini de atmışsa tellerin ve perdelerin arasında, hızını da ayarlayabiliyor ve koruyabiliyorsa, işte o zaman değmeyin keyfinize. Genelde öğrenciler için yeterli bir sıralamadır bu. Böylelikle, çalıyorum dersin. Sonra kulağına bir Paco kaydı çalınıverir ve oturduğun yerden kalkamazsın. Heyecan basar, parmakların perdeler arasında ki geçişini hayal edersin ya da  edemezsin, sen yapabilir misin? İmkan sınırları içerisinde değildir, anlamazsın, insan parmağının nasıl bu kadar şahane hareketlerle bu kadar hızlı ve net sesler çıkarabildiğine şaşar kalırsın.

Paco insan ruhuna bu kadar inceden ve bu kadar samimi bir şekilde dokunur. Ruha hitap eder, ruhuna girer, ruh o olur, zaman durur, o zamanı durdurur.

 

İşte, benim de Paco hayranlığım yıllar öncesine, ortaokul günlerime dayanıyor. Geçen gün Biletix’te neler var neler yok diye bakınırken gördüm ki Paco İstanbul’a tekrar geliyormuş. İstanbul’u sevdiğini ve yıllardır turnelerine hep İstanbul’u eklediğini biliyordum. Bu konserlere, hep hafta içine denk gelmesi ve iş yoğunluğu yüzünden gidemiyordum. Hazır istifayı basmışken,  iki elim kanda da olsa gideceğim yeminimi tutmak üzere aldım bileti ve başladım hazırlıklara. 30-31 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul, Cemal Reşit Rey Konser Salon’unda verilecek olan bu muhteşem müzik ziyafeti için hazırız. Genç sanatçıların ağırlıkta olduğu muhteşem ekibi ile geliyor! Flamenko’nun bizi içine çekmesi, başımızı döndürmesi için hazırız. Daha önce Bebo Valdes konseri için gittiğim İstanbul’a yine yeniden bir flamenko konseri için gidiyorum.

 

2009 yılında İspanya ziyaretim sırasında flamenko şehri Madrid’e gidemeyişimin üzüntü içerisinde de olsam, Barcelona’nın kuytu köşelerinde birkaç iyi flamenkocuyla tanışmış olmanın ve gösterilerine davet edilmenin mutluluğunu taşıyorum. Eğer bir daha İspanya’ya yolum düşecekse, Madrid’e düşsün, amin.

 

Dipnot: Paco’nun Japonya’da vereceği Rodrigo’nun “Concierto de Aranjuez” eserini yorumlaması için gelen teklifi kabul edip, kontratı imzaladıktan sonra unuttuğunu, konserden 1 ay önce Meksika’ya gidip orada çalışmaya başladığını ve bu döneme kadar nota okumayı bilmediğini biliyor muydunuz? Evet, okullu değil alaylı, ama öyle bir ruh var ki, dünya dinledi.

 

İyi dinlemeler, iyi seyirler,

 

Biletler bitmeden alın;)

 

 

2 Comments

  1. Canim, seni ir Flamenko dinletisine götürmek farz oldu 🙂

    • Ankara’da bildiğim November ve Tapas var, aynı grup, günleri bölüşmüşler Salı ve Perşembe:)) Başka bir şeyler de çıkarsa hemen gelirim;)))

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.