Santorini (Thira)

Yeni bir yer gezeceğim zaman tek hedefim şehrin altını üstüne getirmektir. Sokaklarında kaybolurum, başımı belaya da sokarım, belimin ağrısından uyuyamam da ama yine de tüm müzeleri görür ve ücra köşelerinde güzel lokantalar bulur çıkarırım.

 560288_280521032066154_1336730009_n

Ama iş balayına gelince gündem biraz değişiyormuş. Eh ben de gezmeyi severim dedim, devamlı balayına gidiyorum demedim.

Biz henüz çıkarken Fırat’a Maldivler, Seyşeller ve bilimum tropik ada hakkında bilgiler aktardığımda, suratındaki muhteşem heyecan ve efsunlu tepkilerinden dolayı ne kadar sevindiğimi hatırlıyorum. İşte ruh ikizimi bulmuştum, hayalim olan balayında bir tropik ada gezisi gerçek olabilirdi belki de kimbilirdi, hayırlısıydı!! Nişanlandıktan sonra hafif değişimler baş gösterdi. Ama artık ok yaydan çıkmıştı bir kere. Gidilecekti oraya!!!! İnat ettim ettim ettim, en sonunda bana: Mizyal sen Divlere git ben Mal’a doğru devam edeyim bence en iyisi olur demiş ve bu lafı tam olarak anlamam 2 günümü almıştı.

İlkokul hocalarının dünyanın dönüşünü öğrencilere anlatmak için bir portakala kalem sokup kendi etrafında döndürmesine benzer bir görüntü geliyor gözlerimin önüne. Dünya bir portakal gibi olaydı, bu kadar sıkıntı yaşamazdık diyesim geliyor.

Deniz tatilini çok gerekli görmeyen bir adamın benim gibi deniz delisi bir eşi olacaksa ki o zamanlar biz sadece müstakbel kişiler idik, dönemin verdiği hassasiyet ve henüz soyadı değişikliği girişimlerimizi sonuçlandırmamış olmamızdan mütevellit daha kibar davrandığımız da bir gerçek idi. Gel zaman git zaman, deniz ve kültür gezisini birleştirerek Santorini-Atina harmanı bir balayı planladık.

Dinlenmeli, yüzmeli turumuzun ilk 4 gününün planı yani dantel perdeli otel seçimi tarafımdan ve diğer kültürel gezi başlığı altında yapılacak olan depar atmalı, müze müze gezmeli  Atina turu ise entel eşim Fırat tarafından yapılacaktı.

Aldım elime kitapları: yazdım çizdim. Neler yapılacak not aldım. Santorini’ye balayı için gidiyorsanız, bizim gibi kendini gezgin sanan çiftlere bir çift lafım var. Boşuna uğraşmayın. Zamanınızı düğündeki oturma düzenine ayırın daha iyi. 4 günlük tatilin yarısı zaten uyuyarak geçti. Hayır kafamı kaldırıp gezmek için can atıyordum evet, ama ilahi adalet bu olsa gerek. O kafa düşüyordu arkadaş!

Balayı için Santorini muhteşem bir seçimdi, bunu kabul etmek lazım. Balayı adresiniz bu volkanik ada olabilir.

santorini01

Nasıl Gidilir?

 

Ankara-İstanbul-Atina-Santorini/ THY-Aegean Havayolları.

Biz THY ile Atina ve daha sonra Aegean ile Santorini’ye geçtik. THY millerimiz olduğu için bu yolu seçmiştik ama size tavsiyem direk Aegean havayollarını ayarlayın, aktarmalarınız tek bir firmadan olsun. Atina-Santorini arası aktarmalarda valiz kaybolma olayı fazlalaşıyor ve Aegean daha ucuz. Valizi bulana kadar baya bir uğraştık.

Gidiş dönüş Aegean ile uçarsanız yaklaşık 180 Euroya olayı bitirebiliyorsunuz.

Ya da,

Atina’dan Santorini’ye Feribotla’da geçebilme şansınız var ama balayı çifti iseniz uçaktan vazgeçmeyin derim ben. O yorgunlukta insan sadece uyumak istiyor. Ada o kadar yakın olmadığın saatlerce feribotta kalmak sürünmenin başka bir hali.

Bora Jet veya Atlas Jetin uçuşları varmış ancak ben rötar riski ile yaşayamam:)

Havaalanı Transferi:

Evet akşam vakti vardık Santorini’ye. Ben gitmeden otelle yazışmıştım bizi havaalanından alsınlar diye. Sonradan düğün telaşı ile unutuk gitti, konfirme etmediğimi uçakta hatırladım. Biz havaalanından çıkar çıkmaz bir çok firmanın dışarıda beklediğini gördük. Bizim şapşal şapşal etrafa baktığımızı görenler hemen kolumuzdan tutup yardımcı oldu ve otelin bize verdiği fiyatın yarısına bindik. Yani iyi ki unutmuşum.

Ada küçücük değil ama tüm otelleri biliyorlar. Nerde kaldığımızı sordu şoför ANDROMEDA VILLAS dedik. Sorunsuz bir şekilde vardık.

Nerede Kalınır?

 

OIA

Bu volkanik ada çok küçük değil, kalınacak bir çok yer var. En ünlüsü ve en pahalısı Oia. (İa diye de yazılabiliyor) Tüm turizm şirketlerinin kullandığı Santorini fotoğrafları Oia bölgesine ait. Evet muhteşem bir yer. Otellerin yanından geçerken insanın aklı gidiyor. Ancak fiyatların da bir o kadar muhteşem (!) olduğunu da unutmayın. Oia’nın başka bir ünlü tarafı ise günbatımı için akın akın turist alması.

 Oia

Gemi turlarının da bir uyanıklığı var, saat 17:30-18:00 a doğru gemilerden salınan binlerce turistin Santorini’nin dar sokaklarına kendini vurması ile sokaklarda geçecek yerin kalmadığını sizlere hatırlatayım. Gün batımını yakalamaya çalışan bu insanlar gün batımı gören lokantalara oturuyor ve keyifle yemek yenecek bir yer kalmıyor çünkü para harcamak istemeyen turist ise yolları tıkıyor. Neymiş? Gün batımını izleyeceklermiş. Ya bırak adanın her yerinden gün batımını izleyebilirsiniz arkadaşlar bir değişiklik yok. Zaten Kaş’ta daha güzel batar güneş.!

Sadece birkaç saatini ada üzerinde geçirecek olan bu karınca sürüsü Oia’yı istila ettiğinde biz anında kaçtık. Bütün keyif bitmişti. Bomboş sokakların arasında hakimiyetini ilan etmiş kediler bile bu duruma alışık olduğundan hemen yerlerini almışlardı. Kalabalık sevmeyenler kaçıştı, dükkanlar bayram etti. Oia çok ünlendiğinden dolayı fazlasıyla pahalı ama bir o kadar da güzel otele ev sahipliği yapıyor. Artılarını eksilerini anlattım, seçim sizin;)

FIRA

 

Adanın merkezi Fira. Güzel lokantalar bulabileceğiniz ve azınlıkta olan kumsallara daha yakın olduğundan belki burayı tercih edebilirsiniz. Unutmadan, eğer ben kumsal severim, plaj isterim gibi bir hayaliniz varsa aradığınız yer burası değil. Plaj bölümüne birazdan değineceğim. Tüm barlara, farklı lokantalara ve hediyelik eşya dükkanlarına yakın olmak istiyorsanız aradığınız yer Fira ama kalabalık ve gürültülü. Ucuzundan pahalısına çokça otel ve pansiyon seçeneği var. Dikkat edeceğiniz tek şey şu olmalı, odanız deniz manzaralı olsun. Gün batımı sevdasına yolları dolduracak turistlerle akın akın yamaçlara gitmektense, otel odanızın balkonunda bir kadeh şarapla sakin sakin gün batımını izleyip daha sonra yemeğe çıkmak güzel bir keyif.

 firadan enstantaneler

IMEROVIGLI

 

Ortalama bir bütçe ile balayına çıkmak isteyen çiftlerin yeri burası olmalı. Muhteşem otellerin olduğu ve yine Oia’dan daha ucuz olan bu bölge hakikaten adanın parlayan yıldızı. Ada bir hilal biçiminde ve Imerovigli bu hilal’in tam ortasında yer alıyor. Buranın güzelliği ise her tarafa hakim olan otellere sahip olmasında. Biz Andromeda Villas’ta kaldık ve ömrümüz boyunca unutamayacağımız bir balayı yaşadık.

 otel

Otelin güler yüzlü çalışanları, her odanın engel tanımaz manzarası aklınızı başınızdan alıyor. Dik bir yamaca kurulduğu için bir çok merdiven tırmanışı gerektiriyor ama her kademede bir havuz olması misafirleri rahatlatıyor. Santorini’nin rüzgarlı günleri ne sizi kavuruyor ne de üşütüyor. Muhteşem!

otelde gün batımı

Azıcık Tarih:

Santorini aslında bir Volkanik Adadır.  M.Ö. 1650-1450 yılları arasında püskürmeye başlayan bu Volkan daha sonra çökere tam tamına 73 km. lik bir alanın batmasına yol açıyor. Bu çökme ile tarihte bilinen en büyük volkanik olayın gerçekleştiği söyleniyor. Sonrasında oluşan Tsunami ise Girit adasını vuruyor. Bu doğa olayı Minos Uygarlığını yok ediyor. Bu doğa olayı ile yüzyıllar sonra bizler inanılmaz etkileyici bir manzara ile karşılaşıyoruz. Santorini de yerleşim bölgeleri bu tepelere, uçurumlara ve yamaçlara işlenmiş, oyulmuş gibi bir his uyandırıyor içimizde. Kalbinizi çarptırmaması imkansız.

Plajlar:

Red Beach: Kırmızı Kumsal

Aslına bakarsanız Volkanik bir kumsal bile denebilir. Kırmızı kumu yüzünden almış bu adı. Ancak gitmeden önce yanınıza yeterli su alın, şapkanızı, havlunuzu kreminizi unutmayın. Burada sıcaklık 2 katına çıkıyor. Santorini tepelerinde konuşlanmış olan otellerinizin aldığı esintiyi burada bulamazsınız efenim. Arkeolojik alan Rahidi’den tekne ile ulaşabilirsiniz, otobüs ile ulaşabilirsiniz ya da araba kiralamışsanız bu da bir seçenek. Yol fazlasıyla zor ve belli bir bölğmden sonra yürümeniz gerekecek.

 red beach

Monolithos:

 

Fira’ya 9km uzaklıkta olan bu kumsal ise çocuklu ailelerin uğrak yeri. Dalgasız olduğundan ve daha rahat bir ulaşıma sahip olduğundan Monolithos aradığınız yer olabilir. Şezlongları dip dibe olmadığından, kalabalık gruplarla bile rahatça yerleşebilirsiniz. Kum koyu renkli. Beyaz kum arayanların yeri burası değil ama tekrar uyarıyorum Santorini bir volkanik adadır. Muhteşem kumsal aramayın.

 manolithos

White Beach

 

Kırmızı kumsalın biraz daha ilerisinde kalan bu kumsala gidiş sadece tekne ile yapılabiliyor. Akrotiri’den 5 euro ile bu kumsala gelebilirsiniz. Aslında adanın en güzel ve berrak sularına sahip ancak yiyecek içecek hiçbir şey bulamayacağınız için sadece tekne turu ile geçerken uğrayın derim ben.

 white beach

Ammoudi:

Dünya güzel Oia nın kumsalı. Ancak bir zorluğu var 235 merdiveni inip tekrar çıkmayı göze alıyorsanız bu yola koyulun. Ben yıllardır Kaş’a giderim bir kere bile Kaputaş’a inemedim. Bunun gibi bir şey yani.

Kamari:

 

Santorini’nin en ünlü kumsalı olan Kamari, mavi bayraklı ve en düzenli kumsal. Diğerlerinde hiçbir sosyal tesis bulunamıyor ancak burada var. Dalış için güzel bir nokta ve dalış için organizeleri burada yapabilirsiniz. Yiyecek içecek yönünden diğer kumsallara göre daha avantajlı ve ulaşım daha kolay.

Diğer kumsallar: Limanakia, Koloumbos, Mesa Pigadia, Katharos, Exo Gialos, Perissa, Agios Georgios, Vlyhada.

 

Gördüğünüz gibi kumsalları aslında muhteşem olmayan ama illaaa ben kumsalda güneşlenicem arkadaşım diyenler için seçenekler bunlardı. Ben size tüm detayları vermek adına hepsini yazdım ama inanın aklınızı başınızdan alabilecek kapasiteye sahip bir plaj yok. Ulaşım sıkıntısı da büyük olduğundan bir gün içerisinde birkaç tane birden göreyim diyemiyorsunuz. Problem şu, çoğu kumsalda yiyecek içecek imkanı sunan bir mekan olmaması.

Ben beyaz kum dışında kapkara veya kırmızı ya da çakıl taşlı kumsallarda debeleneceğime tekneye binerim daha iyi diyenler için de bazı seçeneklerimiz mevcut. Kaldı ki bu ikinci grupta ben de varım. Dağ tepe bayır aşarak kumsala gideceğime:  Kumsal bana gelsin ben kumsala gidemem:)

Tekne Kiralayın:

 cruises

4 günlüğüne Santorini’de iseniz ve balayı gibi bir durumunuz varsa tek tek kumsallara gitmeye üşeniyorsanız tek çare teknedir. Düğünden bir gün sonra ayak parmaklarınızdan bir kaçını hissetmediğinizi farkettiğiniz an ve su toplayan yerlerin korkunç görüntüsü ile dehşete düşen yeni evlilerdenseniz, dağ tepe aşarak ulaşılacak olan yok efenim volkanik plajmış yok oymuş buymuşa gerek yok. Bir çok tur tavsiyesi ile size seçenekler sunacak olan otelinizle görüşmelere başlayabilirsiniz.

Ben bunu Fırat’ın doğumgünü hediyesi olarak düşünmüştüm. Sürpriz olacaktı. Bu yüzden her yerde gördüğümüz tekne turlarından olmasın dedim. Baktım broşürlerde hep Catamaran’da lüks ve muhteşem tur gibi albenisi yüksek, fiyatı da yüksek turlar görünüyor. Eh dedim, kocamın doğumgününe layık Catamaran olur. Tekneye binip napsııın diyerek ayarlamaları yaptım.

 catamaran

Tur muhteşem, şampanyalarla karşılandık. 5 saatlik bu Catamaran turu içerisinde, yürüyerek gitmeye üşendiğimiz Kırmızı Kumsal, Beyaz Kumsal, Volkanik patlama sonucu meydana gelen o büyük çöküntüye  yani Kaldera’ya uğrayacak ve bu sayede ortaya çıkan kaplıcalarda bir mola verilecekti. Kaplıca’da yüzmemeniz için sizi uyarıyorlar. Birincisi mayolarınız çamur rengine dönüyor ve geçmiyor. İkincisi öyle kafanı gözünü sokupta yüzme şansın yok, koku yüzünden biraz fena olabiliyorsunuz, sıcak ise cabası. Ama görmeden de dönülmez ya. Farklı farklı yerlerde de şnorkel ve serbest yüzme şansı verildikten sonra ada etrafını turluyarak güzel Kaldera’yı muhteşem bir şekilde fotoğraflama şansına erişiyorsunuz. Al işte hem yüzdük hem adayı turladık.

Öğlen yemeklerimiz yine çılgın karidesler ve ahtapotlarla dolup taşarken, güzel Santorini şaraplarını yudumluyor ve yemek sonunda ikram edilen yine sadece Santorini’ye özgü tatlı şarap Vinsanto ile yemek faslını tamamlıyoruz. Yemekler bir şahane.

kalderada catamaran turu

Bu güzel tekne turları için farklı farklı şriketlere internetten bile ulaşabilirsiniz. Ben Santorini’ye gitmeden araştırmış olsam da attığım maillara cevap alamadığımdan sonuç alamamıştım. Andromeda Villas bu konuda bana hemen yardımcı oldu. Kolay bir şekilde ayarladık. Arabayla Akrotiri’ye götürülüyorsunuz. Imerovigli ile arası yaklaşık yarım saat sürdü ancak yolda üzüm bağları ve şaraphaneleri görmek başka bir keyif.

UYARI: Fırat’ın doğumgünü hediyesi muhteşem gibi göründü şu ana kadar biliyorum ancak atladığım bir nokta var. Katamaran’ın ön tarafına koyulan ve hamağa benzeyen yerler çok eksantrik ve eğlenceli görünse de 15. dakikadan sonra mide bulantısı yapabiliyor. Eğer hassas bir yapınız varsa, arka taraftan şaşmayın. Fırat o güzelim karides ve kalamarları yiyemediğinden biliyorum. Baya sarsıyor adamı:) Benim gibi olun, akıllı olun, gölgede arka tarafta oturun kıpırdamayın:)

Bu turlar için farklı seçenekler ve farklı fiyatlar da mevcut. Gün batımı turları diye bir saçmalık çıkarmışlar. İlgilenenlerin dikkatine. Benim ilgimi hiç hiç çekmiyor. Odamda şarap içerek izlemeyi tercih ediyorum ne yalan söyleyeyim.

THIRASSIA:

 

Arkadaşlar, eğer bana sorarsanız, burası kaçırılmayacak bir yer. Oia kadar turistik olmayan ama Santorini’nin gizli kalmış incisi diye adlandırılacak bir adacık. Yüzyıllar öncesinin volkanik patlaması ile Santorini ana adasından kopan bu küçük adaya ister Riva New Port’tan 3 ya da 5 euroluk biletlerle geçin isterseniz İa’dan yine Thirassia adasına ait olan botlarla günü birlik geçiş yapabilirsiniz. Otelinizde ya da turist acentalarına sorarsanız böyle bir şey duymadık diyerek sadece kendi turlarını size daha pahalıya satmaya çalışacaklardır. Arabalı feribotları için ekstra ücret bile istemediklerini biliyorum. Bu yüzden bunu unutmayın ve turistik olmayan, sessiz sakin ve muhteşem denize girme şansını yakalayın. Lüks arayanlar için değil salaş ama aileden biri gibi sizi karşılayacak olan toplamında 150 kişilik bu adacığı es geçmeyin. Yemekler şahane ve ucuz!

thirassia

Ne yenir, ne içilir?

 

Mutfakları birbirine bu kadar yakın hatta yemek isimleri ile bile sizi şaşırtmayacak  ülke olan Yunanistan’ın favaki, baklavaki, döner (gyro), şiş kebaplar (suvlaki) ile çevrelendiğiniz bir yerdesiniz. Bu yüzden şunu ye bunu ye yerine, nereye gitmeniz gerektiğini anlatmak lazım bana göre.

–           Fira’da Sphinx’te mutlaka bir akşam yemeği yiyin. Kendilerinin ürettikleri şarapları tadın. Garsonlar muhteşem o yüzden onların tavsiyesine kulak verin. Üzerinize bir şey alın çünkü acaip rüzgar alıyor. Ben inanılmaz üşümüştüm.:)

lokanta

Yediğiniz balıkların yanına koyacakları prinç kroketin tarifini alın, alabilirseniz bana da verin çünkü kocam hala onu sayıklıyor.!! Yemek sonu gelecek olan Vinsanto’yu içerken muhteşem Kaldera manzarasının tadını çıkarın. Eski kilisenin hemen üstünde kalan bu restaurant muhteşem bir anı olarak hep aklınızda kalacak.

36567_280520585399532_759829871_n

–           Thirassia Adasında Captain John’un tavernasında bir yemek yiyeceksiniz. Yani başka olmadığından oraya mecbursunuz zaten:)Dua edin muhteşemler:)

 captain

–           Oia’da Pelekanos Restaurant, o pahalı Oia fikrini biraz aklınızdan atacak ve yine güzel ada manzarasına farklı bir yerden baktıracak. Imerovigli’yi karşınıza alacaksınız bu sefer. Burada makarnalar acaip:) Yanına da buz gibi bir Santorini birası aldınız mı değmeyin keyfinize. Yellow Donkey isimli Santorini birası bulanık rengine rağmen lezzetli.

62003_280521112066146_174489351_n

Imerovigli’de ise gidilmesi gereken yer ise Andromeda Villas Restaurant’dır. Ben böyle bir menü ve bu kadar muhteşem yapılan bir ahtapot görmedim arkadaş!!!! Aynı zamanda tatlı patates üzerine yapılan farklı soslu bir tavukları var. Menüyü unuttum ama o lezzeti unutamıyorum. Ayh!!! Yok böyle bir şey!!!:) Dışarıdan girilir mi bilmem ama bence burada kalın:)

 

Şimdi gidin, otelinizde dinlenin. Ben yazarken yoruldum. Bir yudum Vinsanto ve güneş batsın bakalım. Hayallere dalalım yeniden.

 

İyi gezmeler.

 

2 Comments

 1. Merhabalar,

  Yazınız çok güzel ve aydınlatıcı olmuş,ellerinize sağlık…

  Bu mayıs ayında biz de balayına Santorini’yi düşünüyoruz,ancak nikah sonrasında hemen gideceğimiz için pasaportta soyadı ile ilgili yunanistan girişinde sorun olur mu acaba diye merak ediyoruz. Bu konuda tecrübelerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,
   Çok teşekkür ederim, beni mutlu ettiniz:)

   Pasaportla ilgili hiç bir sıkıntınız olmayacaktır, zaten uçak biletinizi eski soyadınızla alacağınız için hiçbir sıkıntıyla karşılaşmazsınız. Huzurlu ve muhteşem bir balayı dilerim:) Şimdiden mutluluklar,

   Sevgiler,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.