Yanlış Teşhis 3

30. yaşım bir çok yenilikleri de beraberinde getirdi. Oran’da otururken Yaşamkent’e taşındım, kuaförümün deyimiyle yaşanamayankent. 30 yıldır beceremediğim araba sürme işinden artık kaçabilecek durumum kalmamıştı. Çünkü bir kez denediğim Kızılay-Yaşamkent Otobüs hattında, tansiyon düşmesi, mide bulantısı ve bilimum kendimi yakarım diye bağırma hissiyatı gelip gelip giderken, karar verdim, bir daha bu işkenceye katlanacağıma, kendimi otobüs durağının direğine zincirler, benzini dökerdim..dökebilirdim.döküverdim.döktüm.

 

Neyse, evlendik, ilk iş günüm geldi çattı. Düğün dernek olayları derken, bir küçük  bir tur bile atamamış olan beni, bindirdiler arabaya, haydiii Gaziosmanpaşa…Yaw hadi bunu yaptın, bari okulların açıldığı günü bulma!!! İnanılmaz bir trafik, ve ben daha gazla frenin yerini bilmiyorum. Tabi direksiyon hocam olan kocam, 1 hafta benle geldi sonra saldım çayıra Mevlam kayıra bıraktı beni…

 

Aradan 2,5 ay geçti. Sağ tarafta böbrek olduğunu bildiğimiz bölgede hafif bir ağrı vuku buldu!!! Hemen sorun bulundu: Su içmiyorsun Miziyel! Diye kızan arkadaş, akraba, koca üçgeni. Su iç geçer!!… İçiyorum, geçmiyor diyorum anlatamıyorum, yeteri kadar içmiyorsundur diyorlar dayıyorlar suyu. Toplantıdan, koşar adım tuvalete kaçmaktan utanır olduğum nadir anlardır bunlar.!. Gün geçtikçe ağırlaşıyor derken en son yürüyemez oldum.! Dedim, bu taş sonunda düşüyor sanırım!!!! Fıroooo beni hastaneye götür.!!! (Bir kere de Fıro bizi diskoya götür de, di mi, arıza insan!)

 

Kalktık gittik, kan testleri, röntgen, ultrason, sonuç: taş gibisin kızım hiçbir şeyin yok… diip gönderiyorlar ama ağrı geçmiyor işin kötüsü. Taa ki, sadece sağ ayağımı kaldırdığımda, ağrının sadece ” böbrek”  olduğunu düşündüğümüz kısımda bulunduğunu anlayana kadar. Bunu Fıro’yla paylaştığımda ise,

 

– araba kullanırken ters bir hareket yapmışsındır demesiyle,

– yoo her zaman ki gibi kullanıyorum aslında ama artık ayağımı yere koymam gerekiyor ayağımı havada tutamıyorum çünkü..-(uzgun ve yorgun bir bakıs atmaca)

Bu arada Fırat cevap vermedi, baktı….çok derin baktı ama…önce anlamaya çalışır gibiydi..uzadıkça, bir şey düşünüyo heralde dedim, üstünde çok durmadım..Sonra dayanamadı ve,

 

– Nasıl? dedi…

– Ne nasıl? dedim.

– Ayağım havada tutamıyorum derken nasıl tutuyorsun anlamadımm?

– Yani işte dedim, ağrı başlayınca ayağımı yere koymak zorunda kaldım, o yüzden aniden frene basmam gerektiğinde strese giriyorum, fren üstünde tutmam gerekiyor ya normalde…ama ayağımı kaldıramıyorum..

 

– Fren üstünde derken, frene hafif basıyorsun yani, topuğunu yere koyuyorsun di mi?

– Topuğumun yerde mi durması lazım??

…………………………………(Acı bir sessizlik)

– Sen dalga geçiyorsun…

…………………………………..( Ses yok ama bakışlar 8 şiddetinde bir depremin geldiğini bildirircesine, ortalığı sallıyor)

– Dalga geçiyor gibi miyim? Yürüyemiyorum! Zaten, araba bozuk o zaman, benim ayağım o frene nasıl yetişsin! Cok yuksekte daha once denedım ayagım takıldı, freni asagı ceksınler, boyle olmaz ki!!

– Yani dünyada 5milyar insan araba kullanıyor, bir tek senin mi ayağın yetişmiyor??!

(Kendimi kurtaramadığımın battığımın farkında olarak farklı bir strateji kullanmam gerektiğini anladım)

– Benim ayaklarım küçük Fırat, ayrıca servise götürelim o zaman bu arabanın freni yüksekte.! Benim ne gibi bir sıkıntım olabilir acaba, tabii ki ayağım havada durucak!!! Yoksa nasıl kullanılır bu araba uffffff…! Ayrıca, sen bana niye şimdi söylüysun bu topuk olayını yaaa’^’+%+&%&/())=

 

Bundan sonra önce fizik tedavi sonra aile terapisine gittikJ şaka şakaJ

 

Derken derken, artık sağ ayak sağlık problemlerim (sinir sıkışması) sebebiyle havaya kalkamayacaktı. Koltuğu da biraz geri çekince ayaklarım sonunda yere bastı!! 2 hafta boyunca, sabah akşam kas gevşetici ve ağrı kesici ile kendimi iyileştirdim, ve bir daha ne Fıro’ya kızdım, ne hastaneye geri dönebildim..Allah’tan servise gitmemiştim…

 

Ve, Sustum, artık kendi kendime teşhis koymayacağıma yemin ettim, süphaneke amin.

 

6 Comments

 1. sevcan gökalp |

  yazı dizinizi büyük bir ilgiyle takip ediyorum. Gerçektende muhteşem bir kalemsiniz. hayatınız ne kadar da heyecan verici bir solukta okudum gerçektende. sevgilerimle.

  • Sevcan hanım, cok tesekkur ederım, bu guzel mesajınız benı ne kadar sevındırdı anlatamam, sevgiler, mizyal

 2. bak kızım araba kullanmaya düz vitesle başlasaydın böyle sorunlar olmazdı..10 dk içinde böbreciğin, böğürcağızın, kaburgacıkların abla sen napıyosun ya, az akıllı ol topuğunu kullan derdi, olay da bu kadar uzamazdı..en azından doktora kadar gitmezdin..o değil de sen şimdi sait amcanın ve murat abinin ve de ilkerin dilinden nasıl kurtulacaksın..biz bile onlar kadar üstüne gelemeyiz..ellerine su dökemeyiz..(ha bir de sana sadece su içirdikleri için şanslıymışsın..ayakların üşüyor senin diyerek ayaklarının altına sıcak tuğla koyma ve her derde deva pekmez yedirme olaylarına girmemişler en azından)

  • Basakcim dogru diyosun vala pekmez komasina da girebilirdim:)))ama herkesin diline dusebilirim, sonucta ettim yapacak bisi yok, kendi dusen aglamaz:)))

 3. Ya bende bir yengec olarak, ayırım yapmak durumundayım. Acaba bu temmuzun ilk haftası yengecleri sezgisel olarak doktor mu hıssedıyorlar kendını? Nedır? En son bırıcık ablamın, gaz o gaz dıye koydugu teshısı ıkı gun boyunca kendını ınandırıp ,cesıtlı tedavıler uyguladıktan sonra , en son gozlerımı ambulans aracında tepemde serumla bulmuştum.. Hastaneyr Varınca da 15 dakıka ıcınde amelıyathaneyı hazırlayın diye bağıran, o ablamın paniksiz ve kendınden emın tavırlarının aksıne telas ve stresle koşturan gercek doktorları hatırlıyorum;)) arkadas biz lokman hekım torunları degılız , aldımız tek el var o da halayda uzatılanlar;)
  Ayrıca araba kullanman tam bir
  SİTİL
  😉
  Bence fırata soyle gaz ve frenı muzık sıstemının yanına alsın,
  Ayaklarına o mesafede asagı legen koy, gop a gelene kadar pedıkurunu bıle bıtırırsın;)

  • Ahahahahah ay esen leyla:)))senin apandist patlamanla benim teshisim arasinda bir fark var:))))ben ambulans parasi vermemek icin gaz teshisi koymuyorum:)kotuden iyiye gidiyorum:))))utu de basmadim agriyan yerime:))))ama pskyatri anilarimi paylasabilirim, onlar yarisir:))))koptum sabah sabah:))))

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.