Margarita Adası, Venezuela

Şaşırtıcı güzelliğini beceriksiz politikacıların gölgelediği Venezueladayız yine. Bu ülkeden çıkamıyorum bir türlü. Muhteşem doğal zenginlikleri, rüya gibi adaları ve tadına doyum olmaz yemekleri ile bir gastronomi cennetidir Venezuela. Ama ah bu politika, ah bu koltuk sevdalısı beceriksiz siyasetçiler yok mu!. Alırlar bir cenneti ellerine ve  güzelce istila ederler. Başka bir deyişle itina ile cehenneme çevirirler. Böylece dünyada tehlike oranının tavan yaptığı ülkelerden biri haline gelir Venezuela. Yavaş yavaş ve sinsi bir şekilde turistleri korkuturlar ve yalnızlaştırırlar bu güzel ülkeyi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2006 yılında bu kadar sıkıntı yoktu. Ancak, otele yerleştikten sonra bir yürüyüş yapmak istemiştim. Hatta yürümüştüm ancak yakın arkadaşım Daniela tedirgin olmuştu ve dayanamadı:  Bence yürümemeliyiz, Karakas’ta değiliz ama farklı bir durum yok. Anında geri döndük:) Macera olayını fazla zorlamamak gerekir bazen.

Bir gün bizler de seyahat acentalarının ilanlarında Venezuela turları göreceğiz umudu ile yaşamaya devam edeceğim. Biliyorum bir gün gelecek bu da olacak. Ne güzel bir hayal ya. Balayı için Margarita adası ya da Los Roques adaları olmalı mesela, özel paket, balayı paketi, her şey dahil şu kadar lira…Haydi çiftler, Margarita’ya …falan…ne hayal be:))

 Maldivler, Bahamalar halt etmiş arkadaşlar. Benden söylemesi:) Can güvenliği artık sağlanamadığından Margarita’yı birkaç yıl beklemeye alabilirsiniz ama varlığından haberdar olmalısınız. Yoksa şimdi ben şans eseri oralara gitmesem ne Morrocoy cennetini görebilirdim ne Margarita’yı ne de Los Roques’i.

DSC00322

Margarita Adası, takma adı ile Karayiplerin İncisi, Veneuzela’nın en büyük adası olma özelliğine sahiptir. Güzel Karayip manzaralarına dalmadan önce artık biraz tarihine girmek istiyorum.

Tarihten hoşlanmıyorsunuz farkındayım. Fakat çok önemli bir ada burası, öyle hadi gidelim yüzelim olur mu Allah aşkına!!İç sesinizi susturun ve okumaya devam edin!!

Christopher Columbus 1498 yılında adaya ayak basan ilk Avrupalı olur. Avrupa ya da Avrupalı dünyaya  ne zaman barış saçmıştır ki Venezuela’ya huzur getirsin. Avrupalı ne zaman Yeni Dünyayı keşfeder işte o andan sonra Latin Amerika yerlilerinin kabus dolu günleri başlar. Margarita adası  o zamanlar Guaiqueries  halkının yaşam alanıdır. Yüzyıllarca orada onlar yaşamıştır. Ancak medeniyeti getirmek üzere yola çıkan muhteşem ve üstün Avrupalılar gözlerini kıyılarda bulunan incilere dikmiştir.

Evet, Margarita adası sahilleri inci ile dolup taşıyordur ve işte tam bu yüzden Karayiplerin İncisi adını yakıştırmışlardır bu güzel cennete. Avrupalı bu değerli incileri Guaiqueries halkına mı bırakacaktır, bırakabilir mi??? İşte tam bu keşiften sonra ada hayatı bitmek bilmeyen korsan saldırıları ile sarsılır durur taa ki Simon Bolivar bu esarete ve İspanyol Krallığının zulmüne dur diyene kadar.

Simon Bolivar ismi ise yavaş yavaş ortalığı kasıp kavurmaya başlamıştır. Bolivar’ı sevmek demek Chavez’i sevmek değildir diyerek yine bir parantez açmak durumundayım. Ada özgürlüğüne 1814 yılında kavuşmuş ve ilk kurulan Venezuela Cumhuriyeti yıkıldığı zaman ada Venezuela’nın ilk özgür toprağı ünvanını almıştır.

İspanyollar, ayaklanan Simon Bolivar ve destekçilerine karşı sert müdahalelere başlamış ancak ne yapsalar fayda etmemiştir. Ok yaydan çıkmıştır bir kere. Kimse insanların özgürlüğünü ellerinden almanın kolay olacağını düşünmesin. Simon Bolivar Venezuela’nın Başkumandanı ilan edildiği 1816 yılından sonra  9 yıllık hareketine işte bu adadan başlamıştı. Margarita Adasının Venezuela tarihindeki önemini buradan anlayabilirsiniz.

Bolivar, Venezuela, Kolombiya, Peru, Ekvador ve Bolivya’yı İspanya Krallığından kurtaracaktı. Yani, Bolivar Latin Amerika’nın Kurtuluş Savaşını başlatmıştı.

Tamam şimdi günümüze gelebiliriz.

Bugün adada 420000 kişi yaşıyor. Gerçekten büyük bir ada. Yerleşim yoğunluk olarak adanın doğu tarafında kalıyor. Porlamar, Pampatar şehirleri ve Nueva Esparta Eyaletinin başkenti La Asuncion gidilip görülecek şehirler arasında geliyor.

Margarita Adasına Nasıl Gidilir?

 DSC00268

Adaya ulaşım farklı yollardan yapılabilir. Dilerseniz Karakas’tan uçak ayarlayablirsiniz. Kısa bir uçuş ile adaya ulaşırsınız. La Guiara Limanından Feribot ile geçebilme şansınız da bulunuyor. Ancak en çok kullanılan tabii ki uçuşlar olacaktır. Ufak tipli bir uçak ile rahatça ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Gidilmesi gereken Plajlar:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Çok rüzgarlıydı, tam sörflük

İşte en çok zorlanacağınız bölüm burası. Adamızda tam tamına 50’ye yakın plaj var. Haydi bakalım seç seçebilirsen. Margarita’da herşeyin Karakas’a göre daha pahalı olduğu düşünülürse biraz bütçe ile ilgili yönlendirmeler ile gideceğiniz yerleri belirleyebilirsiniz.

Playa el Agua plajı gayet hoş ve bir çok şezlongun bulunduğu bir yerdi. Oldukça uzun  ve bembeyaz kumlarla size yine Karayip sıcaklığını yaşatacaktır. Buranın bir önemi daha fazlasıyla rüzgar alıyor olması. Dalgalar sörfçüleri kendine çekiyor. Eğer sörfe meraklıysanız, işte gitmeniz gereken yer burası. Ancak unutmayın cankurtaran yoktu biz oradayken. Başınızın çaresine bakacağınızı bilerek gidin. Plajda bulunan işletmeler oldukça iyi ve popüler.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Windsurfing gibi hobileriniz varsa burdan sonraki durağınız doğruca Playa el Yaque olmalı. Havaalanına yakın. Burada her plajı beyaz kum ve şöyle güzel böyle güzel diyerek ballandırmak istemiyorum. Anlayın işte hepsi ayrı güzel:)

Bu plajlara giderken yolda muhteşem manzaralar ile karşılaşacak ve sık sık durup fotoğraf çekeceksiniz. Kendinizi Yunan adasında sanarak Çinli turistler gibi her çöp bidonu ve duvar kenarında fotoğraf çektirin demiyorum. Dikkatli olun:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

La Coche Adasına Nasıl Gidilir:

Margarita’ya bağlı iki küçük adacık daha bulunuyor. Farklı su sporları denemek istiyorsanız, La Coche ve Cubagua adalarına da uğrayabilirsiniz.  Biz kısa süreliğine adaya gittiğimiz için ve Coche’nin daha güzel bir plaja sahip olduğunu duyduğumuzdan oraya gittik.

DSC00297_

Bu ufak adacık 7000 kişinin yaşadığı bir balıkçı adasıdır.  Punta de Piedras’ta bir feribota binebilirsiniz ya da El Yaque plajından ufak tipli motorlu bir kayık ile hemen geçebilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın. Biz El Yaque’den geçtik ama öyle bir rüzgar vardı ki o gün rüzgar bizi biraz inanılmaz sersemletti. Sersemletmek biraz hafif kaçabilir, şöyle söyleyelim: rüzgar biraz dayak etkisi yaratsa da sörfçü abilerimiz için baya keyifli bir gün idi.

DSC00313_

La Restinga Milli Parkı:

Güneş kreminizi unutup, acaip kızarıp amele yanığı olduysanız ve o gün plaja gidemeyeceğinizi düşünüyorsanız bu güzel ada size başka bir seçenek sunabilir. Şimdi sırada La Restinga Milli Parkı var.

La Restinga’nın konumunu yukarıda bulunan haritada rahatça görebilirsiniz. Konum gezeceğiniz kanalların ve bitkilerin nasıl bu şekilde yayıldığını biraz daha iyi açıklayabilir size.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hemen Park’ın girişinde bulunan  El Indio’dan bir ufacık kayığa atlayın ve bırakın sizi nehir arasında muhteşem doğası ile bekleyen bu yere dalın. Deniz yıldızlarını bulup elinize veriyorlar anı olsun diye yanınızda götürebileceğinizi söylüyorlar ama ben tabii ki kıyamadım. Canlı canlı elime koydular bir anda ne yapacağımı şaşırdım ve nazikçe geri bıraktım. Canal de Beso’dan geçerken yanınızdaki arkadaşınızı öpmenizi söylüyorlar:) Ama gerçek önemi kuşların çeşitliliğinden kaynaklanıyor. Mangrov bitkisinin çeşitliliği ilgisini çekenler için büyük bir ayrıcalık. Tabii ki benim fazla bir bilgim yoktu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dolaştıktan sonra Pampatar’da bir güzel yemek yemeyi hak ettik değil mi. Karşınızda aklınızı başınızdan alacak bir gün batımı, işini bitirip geri dönmüş balıkçıların dinlenmeye bıraktıkları kayıkları ve gün batımının şahane manzarasını bizimle beraber izleyen pelikanların size eşlik etmesine izin verin.

AppleMark

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Caribbean Series:

Latinlerin vazgeçilmez beyzbol tutkusu bu Caribbean Series’te yine ortaya çıkıyor. 2010 yılında Margarita adasının ev sahib olduğu bu turnuva 2014 yılında yine Margarita’da yapılacak. Bu turnuva ile yine bir turist patlaması yaşanacağı düşünülüyor.

Muhtemelen hırsızlıklar ve suç oranı ile ilgili bir takım güvenlik önemleri alınacaktır diye umut ediyorum. Çünkü 2010-2012 yılları arasında can sıkıcı olaylarla karşılaşılmış. 13 kişilik otel basan bir grubun 35 kişilik bir Brezilyalı turistin eşyalarını çaldığını okumuştum. Ancak bunlar sizi şimdilik uyarsın ama bu adayı unutmayın. Bu adaya gidilecek arkadaş!:) belki yıllar sonra ama bir gün elbet gidilecek:)

Paranıza kıyın ve iyi bir otelde kalın.!! Bir çok otel seçeneğine booking.com dan ulaşabilirsiniz.

2 Comments

  1. Havva Giydiren |

    Bir roman okudum,sonunda margarita adasına yerleşiyor.Merak ettim bu da nerede diye,sizin anlatımınızı okudum.Anlaşılan hem uzak hemde zor bir yer .Kısmet belki bir gün oralarada turlar olur bizde görürüz.Teşekkürler.

    • Havva Hanım, gerçekten ben de aynı şeyi temenni ediyorum. Chavez ile ilgili yazımda (düşünceler bölümünde) gözlemlerimi detaylıca paylaşmıştım. Umarım kısa sürede eski günlere dönebilirler. Sevgiler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir